Kaj moramo vedeti o eteričnih oljih?

Aromaterapijo lahko definiramo kot uporabo eteričnih olj za izboljšanje zdravja in telesne ter duhovne vitalnosti, ki se izvaja z inhaliranjem ali nanosi na kožo. (Vir: A kot aromaterapija, Slobodanka Poštić).

Vendar pa moramo pred uporabo eteričnih olj poznati nekaj dejstev. 

 

Eterična olja so izjemno koncentrirane substance, zato moramo z njimi ravnati previdno. Spadajo v nevarne snovi, zato so opremljena z piktrogrami - to so slikice ognja, plučk, klicaja in podobno. Odgovoren prodajalec mora na steklenički imeti piktograme, ki so določeni za posamezno eterično olje. Pomen piktogramov najdete na spletu.

 

Posebna pozornost uporabe velja za določene skupine, in sicer za otroke, nosečnice, epileptike, ljudi z visokim krvnim tlakom, starejše osebe in pri ljudeh, ki okrevajo po bolezni. 

 

Pred uporabo je potrebno narediti test alergičnosti. To naredite tako, da eterično olje ali mešanico razredčite z osnovnim oljem (mandljevo, sončnično, olivno.....) z 4 do 5 % koncentracijo in kapljico te mešanice nanasite na spodnjo stran zapestja. Po nekaj urah bo v primeru alergičnosti prišlo do reakcije, koža bo postala rdeča. Eterično olje s kože odstranite tako, da na vatko daste osnovno olje in njim odstranite ostanke eteričnega olja. Spiranje z vodo ni tako učinkovito, saj eterična olja niso topna v vodi. Nato sperite z milom in mlačno vodo. Če je prišlo do reakcije ne pomeni, da ste alergični na vsa eterična olja, lahko ste le na posameno eterično olje.

 

Na človeka delujejo preko dihalnega sistema in preko kože, zato jih največkrat uporabljamo v razpršilcih, kot aromaterapijo ali v oljih in mazilih. Koncentracija je odvisna od namena. Če gre za lokalni nanos so koncentracije višje.

 

Vsako eterično olje ima na človeka različen vpliv. Nekatera olja delujejo pomirjajoče: sivka, kamilica..., spodbujajoče in diuretično: brin, rožmarin...., antiseptično: čajevec, kamilica, sivka, evkaliptus..., antibiotično: čajevec, sivka...., lahko nas harmonizirajo (geranija) ali pa nam dvignejo razporoženje: limona, melisa, cipresa, pomaranča....

 

Razvrščamo jih po Piessovi skali. Skala zajema 100 not, od katerih zgornjo noto predstavljajo note od 1 do 14, srednjo od 15 do 60 in spodnjo od 61 do 100.

 

- V zgornji noti so zelo rahla in hitro hlapna eterična olja, ki delujejo stimulativno in nas poživijo. Vonj zaznamo takoj, vendar njihov vonj ostane le slabo uro. Sem spadanjo eterična olja citrusov, janeža - koromača, čajevca, ingverja, bazilike, evkalipta...

 

- V srednjo noto spadajo tista EO, ki imajo že močnejše ogljikove vezi in zato težje izhlapevajo. Njihov vonj se razvije šele po nekaj urah, vonj pa ostane tudi nekaj dni. Na fizično počutje delujejo dobro. To so: sivka, geranija, majaron, cipresa, brin, rožmarin... 

 

- V spodnjo noto spadajo EO, katerih vonj je zelo močan, pa tudi njegov vonj se čuti najdlje. Ta olja so namenjena psihičnemu in fizičnemu pomirjanju, so opora pri psihični nestabilnosti in opora emocionalnemu delu. To so olja lesa, smol in močni vonji cvetov, kot so vrtnica, jasmin, ylang - ylang, sandalovina, kadilna bosvelija....

 

Naroči v naši trgovini

    Masažno olje °15
    Masažno olje °15 je mešanica kokosovega olja, avokadovega olja, sezamovega olja in olja grozdnih pešk. Je bolj mastna različica olja, saj vsebuje kokosovo olje ter avokadovo in sezamovo olje, ki spadajo v bolj mastna olja. Je osnova Tajskih masažnih olj ter olja za noge.
    Cena z DDV:
    od 10,37 €
    Masažno olje °14
    Masažno olje °14 je je osnovno masažno olje, ki je mešanica mandljevega, sončničnega, riževega olja in olja grozdnih pešk. Uporabljamo ga lahko samostojno ali mu dodamo eterična olja.
    Cena z DDV:
    od 9,15 €

    Povezane novice

    Če boste v trgovini zasledili stekleničke eteričnih olj, ki imajo skoraj vsa enako ceno, lahko zagotovo sklepate, da to niso naravna eterična olja temveč dišave (ki pa niso naravnega izvora).

    Cene naravnih eteričnih olj se razlikujejo in stanejo od nekaj deset evrov pa vse do nekaj deset tisoč evrov na kilogram!

     

    Piškotki za analitiko
    Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
    Piškotki za družabna omrežja
    Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
    Piškotki za komunikacijo na strani
    Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
    Piškotki za oglaševanje
    So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
    Kaj so piškotki?
    Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih